Boy's Track & Field School Records
***(Event No Longer Held)
Event Athlete Time / Distance Year Meet
Track Events
100 Yard Dash*** Dave Sieben 10.0 1957 District 22 (Glenwood)
100 Meter Dash Nick Trisko 10.7 2006 Albany Purple Pride
220 Yard Dash*** Gary Rieland 22.4 1967 District 22 (Glenwood)
200 Meter Dash Mike Linnemann 22.33 2003 State "A" (Blaine)
440 Yard Dash*** Terry Wiedl 50.7 1981 Dutchmen Invitational
400 Meter Dash Terry Wiedl 49.54 1981 Sub-Region 8AA (Brainerd)
880 Yard Run*** Don Goebel 1:59.4 1980 Sub-Region 8AA (Apollo)
800 Meter Run Don Goebel 1:58.0 1981 Sub-Region 8AA (Brainerd)
Mile Run*** Don Kluempke 4:30.2 1974 State "A" (Rosemount)
1600 Meter Run Jamie Goebel 4:37.3 1996 Section 5A (Litchfield)
Two Mile Run*** Mark Wenker 9:48.0 1973 State "A" (Apollo)
3200 Meter Run Jamie Goebel 10:21.8 1996 State "A" True Team
120 Yard Hurdles*** Jerry Breth 14.8 1973 State "A" (Apollo)
110 Meter Hurdles Mike Linnemann 15.21 2001 Little Crow (NL-S)
180 Yard Hurdles*** Dave Sieben 19.7 1957 Region 6 (Glenwood)
300 Meter Hurdles Mike Linnemann 39.06 2004 State "A" (Blaine)
440 Yard Relay*** Ken Duerr 46.1 1979 Region 8AA (Brainerd)
Jerome Duevel
Terry Wiedl
Randy Lieser
400 Meter Relay Ben Sieben 45.04 1994 WCC (Paynesville)
Tomas Cruz
Todd Pieper
Shannon Williams
880 Yard Relay*** Keith Schriefels 1:36.1 1976 Streeter Invitational
Greg Thelen
Matt Welle
Dan Vogel
800 Meter Relay Jacob Duclos 1:35.2 2002 Section 5A (SJU)
Alex Grell
Bobby Ritter
Anthony Schulzetenberg
Mile Relay*** Duane Ostendorf 3:32.2 1976 Sub Region 8AA (Apollo)
Greg Thelen
Matt Welle
Dan Vogel
1600 Meter Relay Chris Sieben 3:27.59 1981 State "AA" (Bloomington)
Terry Wiedl
Bruce Atkinson
Don Goebel
Mile Medley Relay*** Mike Travis 3:47.8 1978 Region 8AA (Alexandria)
Jerome Duevel
Randy Lieser
Rod Atkinson
1600 Meter Medley Relay*** Dave Gobernatz 3:44.8 1981 Central Gopher (Litchfield)
Brian Atkinson
Chris Sieben
Don Goebel
Two Mile Relay*** Scott Galloway 8:45.0 1981 Albany Husky Relays
Bob Solsrud
Steve Atkinson
Don Goebel
3200 Meter Relay Antonio Ortiz 8:54.87 2013 WCC (Morris)
Brian Thielen
Garrett Hoeschen
Brent Blommel
Distance Medley (2.5 Miles)*** Dan Rolfes 11:21.7 1973 Staples Relays
John Kluempke
Gary Stanczyk
Mark Wenker
Field Events
Long Jump Linus Dumont 21' 3" 1973 Region 8A (Brainerd)
Triple Jump Bill Kraker 41' 6.5" 1982 Region 8AA (Brainerd)
High Jump Mark Rothfork 6' 4" 1984 Sub-Region 8AA (Apollo)
Discus Santo Cruz 152' 2" 2000 Long Prairie Invitational
Shot Put Ben Kettler 48' 11" 2009 Little Crow (NL-S)
Pole Vault Ben Sieben 14' 1.5" 1996 Section 5A (Litchfield)
Event Athlete Time / Distance Year Meet
Track Events
100 Yard Dash*** Dave Sieben 10.0 1957 District 22 (Glenwood)
100 Meter Dash Nick Trisko 10.7 2006 Albany Purple Pride
220 Yard Dash*** Gary Rieland 22.4 1967 District 22 (Glenwood)
200 Meter Dash Mike Linnemann 22.33 2003 State "A" (Blaine)
440 Yard Dash*** Terry Wiedl 50.7 1981 Dutchmen Invitational
400 Meter Dash Terry Wiedl 49.54 1981 Sub-Region 8AA (Brainerd)
880 Yard Run*** Don Goebel 1:59.4 1980 Sub-Region 8AA (Apollo)
800 Meter Run Don Goebel 1:58.0 1981 Sub-Region 8AA (Brainerd)
Mile Run*** Don Kluempke 4:30.2 1974 State "A" (Rosemount)
1600 Meter Run Jamie Goebel 4:37.3 1996 Section 5A (Litchfield)
Two Mile Run*** Mark Wenker 9:48.0 1973 State "A" (Apollo)
3200 Meter Run Jamie Goebel 10:21.8 1996 State "A" True Team
120 Yard Hurdles*** Jerry Breth 14.8 1973 State "A" (Apollo)
110 Meter Hurdles Mike Linnemann 15.21 2001 Little Crow (NL-S)
180 Yard Hurdles*** Dave Sieben 19.7 1957 Region 6 (Glenwood)
300 Meter Hurdles Mike Linnemann 39.06 2004 State "A" (Blaine)
440 Yard Relay*** Ken Duerr 46.1 1979 Region 8AA (Brainerd)
Jerome Duevel
Terry Wiedl
Randy Lieser
400 Meter Relay Ben Sieben 45.04 1994 WCC (Paynesville)
Tomas Cruz
Todd Pieper
Shannon Williams
880 Yard Relay*** Keith Schriefels 1:36.1 1976 Streeter Invitational
Greg Thelen
Matt Welle
Dan Vogel
800 Meter Relay Jacob Duclos 1:35.2 2002 Section 5A (SJU)
Alex Grell
Bobby Ritter
Anthony Schulzetenberg
Mile Relay*** Duane Ostendorf 3:32.2 1976 Sub Region 8AA (Apollo)
Greg Thelen
Matt Welle
Dan Vogel
1600 Meter Relay Chris Sieben 3:27.59 1981 State "AA" (Bloomington)
Terry Wiedl
Bruce Atkinson
Don Goebel
Mile Medley Relay*** Mike Travis 3:47.8 1978 Region 8AA (Alexandria)
Jerome Duevel
Randy Lieser
Rod Atkinson
1600 Meter Medley Relay*** Dave Gobernatz 3:44.8 1981 Central Gopher (Litchfield)
Brian Atkinson
Chris Sieben
Don Goebel
Two Mile Relay*** Scott Galloway 8:45.0 1981 Albany Husky Relays
Bob Solsrud
Steve Atkinson
Don Goebel
3200 Meter Relay Antonio Ortiz 8:54.87 2013 WCC (Morris)
Brian Thielen
Garrett Hoeschen
Brent Blommel
Distance Medley (2.5 Miles)*** Dan Rolfes 11:21.7 1973 Staples Relays
John Kluempke
Gary Stanczyk
Mark Wenker
Field Events
Long Jump Linus Dumont 21' 3" 1973 Region 8A (Brainerd)
Triple Jump Bill Kraker 41' 6.5" 1982 Region 8AA (Brainerd)
High Jump Mark Rothfork 6' 4" 1984 Sub-Region 8AA (Apollo)
Discus Santo Cruz 152' 2" 2000 Long Prairie Invitational
Shot Put Ben Kettler 48' 11" 2009 Little Crow (NL-S)
Pole Vault Ben Sieben 14' 1.5" 1996 Section 5A (Litchfield)